Dnevne novosti

HDSSB predlaže izmjene zakona o porezu na dohodak

22.05.2015 07:35 OSIJEK, 21. svibnja 2015. Hina, Klub zastupnika HDSSB-a poslat će u saborsku proceduru prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak kako bi se uvele veće porezne stope za građane koji novac drže na računima u inozemnim bankama, a ne mogu dokazati njegovo porijeklo, najavili su u četvrtak u toj stranci. 
Predsjednik HDSSB-a Dragan Vulin rekao je na konferenciji za novinare u Osijeku da su se na taj potez odlučili nakon nedavnih medijskih napisa da 14 hrvatskih državljana ima 1,7 milijardi kuna na bankovnim računima izvan Hrvatske. Dodao je kako se, prema važećim zakonima, za takve građane primjenjuje porezna stopa od 40 posto, kao i za sve druge građane, koji mjesečno zarađuju više od 13.200 kuna, što smatra nepoštenim. Ne kažem da je novac koji se drži na inozemnim računima nezakonito stečen, iako možemo pretpostaviti da većina jest. S obzirom na to da se sredstva mogu oduzeti samo ako se sudskom presudom dokaže da je novac ilegalno stečen, primjena porezne stope od 40 posto je legaliziranje vrlo vjerovatno nezakonito stečenih sredstava, smatra Vulin. Kazao je kako HDSSB stoga predlaže izmjene Zakona kako bi se na takva sredstva primjenjivala progresivna porezna stopa, veća od 40 posto, a da bi korist od oporezivanja bila veća za državni proračun.

Predsjednik HDSSB-ova Odbora za pravna pitanja Mato Palić smatra kako se novac koji građani drže na računima u inozemstvu, i za koji se ne može dokazati porijeklo, ne može oporezivati po istoj stopi kao i građanima koji pošteno i transparetno zarađuju više od 13.200 kuna. Dodao je kako će HDSSB stoga predložiti nove progresivne porezne stope za novac na inozemnim računima, koje bi rasle, ovisno o iznosima na takvim računima, što smatra socijalno opravdanim i u skladu s ustavnim načelom pravednosti poreznoga sustava.

Član Odbora Ivica Završki upozorio je kako neke države, poput Švicarske, ali i Austrije, koja je članica Europske unije, ne dostavljaju podatke o takvim računima, pozivajući se na bankarsku tajnu te zatražio od Vlade RH poduzimanje svih zakonom predviđenih mjera, kako bi Hrvatska, kao članica EU, došla do podataka o takvim osobama.