Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja objavio je kako će ispit iz Glazbenog izgledati. Ispit će biti podijeljen u dvije cjeline te će se pisati 90 minuta bez pauze. Prag prolaznosti, na radost nekih, dodatno je smanjen te iznosi 30 posto.
Maturanti će ispit mature iz Glazbene umjetnosti ove godine pisati 26. lipnja. Baš kao što je slučaj i s drugim predmetima, maturanti se za uspješno rješavanje ovog ispita trebaju detaljno proučiti ispitni katalog u kojem je propisano sve što trebaju znati. Dobra je vijest da će prag prolaznosti biti 30 posto, što je manje nego prošlih godina, ali je zato prag za ocjenu odličan povećan s 81 na 85 posto.
Dvije ispitne cjelineU uvodnom dijelu kataloga navedeno je kako će se kod maturanata ispitati i vrednovati razina usvojenosti znanja iz osnova glazbene umjetnosti. To uključuje razumijevanje njezinih interdisciplinarnih obilježja te razinu vještina analitičkoga slušanja kvalitetnih i reprezentativnih glazbenih ostvarenja različitoga podrijetla, stila i vrste.
Ispit iz Glazbenog sastoji se dviju ispitnih cjelina kojima se ispituju domene iz kurikuluma za gimnazije – slušanje i upoznavanje glazbe te glazba u kontekstu. U tom prvom dijelu ispita maturanti će, među ostalim, pokazati koliko dobro poznaju glazbene pojmove, vrste i oblike, glazbene stilove i pravce, hrvatsku glazbu i razvoj ove umjetnosti kroz povijest. Kroz zadatke drugog dijela ovog ispita ispituje se vještina slušanja s razumijevanjem. Detaljnije obrazovne ishode, odnosno ono što je potrebno usvojiti kako biste uspješno riješili Glazbeni na maturi, možete proučiti od sedme stranice ispitnog kataloga koji se nalazi pri dnu ovog teksta.
Ispit se piše 90 minuta bez pauze
Ispit iz Glazbene umjetnosti sadrži 51 zadatak i traje 90 minuta bez stanke, s time da se prva cjelina sadrži 21 zadatak i piše se 20 minuta, a druga sadrži 30 zadataka i traje 70 minuta. Ukupno je na ispitu moguće ostvariti 100 bodova. U prvoj ispitnoj cjelini pristupnicima će biti zadan 21 zadatak višestrukog izbora i povezivanja, dok se druga ispitna cjelina sastoji se od analize prvoga glazbenog primjera, analize drugoga glazbenog primjera te usporedne analize prvoga i drugoga glazbenog primjera.
Analiza prvoga i drugoga glazbenog primjera provodi se nakon dvokratnoga slušanja tih glazbenih primjera, a usporedna analiza prvoga i drugoga glazbenog primjera nakon jednokratnoga slušanja tih glazbenih primjera, piše u ispitnom katalogu iz Glazbene umjetnosti.
Kako se treba pripremiti?
U ispitnom katalogu navedeni su i neki savjeti za pripremu ovog predmeta i to ne samo za maturante nego i za nastavnike. Naime, nastavnici trebaju dobro objasniti pristupnicima sve obrazovne ishode navedene u ovom katalogu. Prema tim obrazovnim ishodima trebaju se sastaviti zadatci za vježbu koji će pomoći pristupnicima da se primjenom postojećega znanja samostalno upoznaju s glazbenim djelima, savjet je nastavnicima.
Savjeti maturantima ipak su malo opširniji. Osim što je ključan korak u pripremi proučavanje literature za pripremu ispita iz Glazbene umjetnosti koju čine svi udžbenici koje je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, trebaju se upoznati i s dodatnim digitalnim sadržajima koje su dobili uz udžbenike.
Međutim, kako to obično biva, to nije sve. Iz NCVVO-a su dodali i još nekoliko korisnih savjeta pa tako pristupnici trebaju: