Saborski zastupnik Mosta Zvonimir Troskot naglasio je potrebu zaštite gotovine kroz Ustav jer se radi o, kako kaže, pitanju slobode i privatnosti građana. "Gotovina mora biti zaštićena ustavnim pravom, posebno kod manjih iznosa plaćanja", rekao je na konferenciji za novinare, referirajući se na slučaj koji se dogodio na Adventu u Zagrebu gdje posjetitelji nisu mogli izvršiti gotovinsko plaćanje. Pozvao se na primjere iz Irske, Austrije, Švicarske i Njemačke gdje su poduzeti koraci za ustavno očuvanje gotovinskog plaćanja. Istaknuo je i sigurnosne aspekte gotovine, navodeći rizike hakerskih napada i tehničkih kvarova digitalnih sustava. "Gotovina je osiguranje u slučaju kolapsa digitalnog sustava, što smo već vidjeli u Hrvatskoj tijekom hakerskih napada", zaključio je.
Zastupnik Marin Miletić smatra da je gotovinsko plaćanje ključno za očuvanje slobode. "Nedopustivo je da u Hrvatskoj trgovci i ugostitelji odbijaju gotovinu. EU regulativa jasno nalaže da su novčanice i kovanice eura zakonsko sredstvo plaćanja", rekao je. Pozvao je građane da prijavljuju slučajeve odbijanja gotovinskog plaćanja u ugostiteljskim objektima i najavio moguće građanske akcije. "Ako netko odbije primiti gotovinu, organizirat ćemo stotinjak ljudi da tamo konzumiraju proizvode i plate isključivo gotovinom. Ako bude potrebno, pozvat ćemo inspekciju", kazao je Miletić.
Josip Jurčević (NZ) pridružio se inicijativi, upozoravajući na šire implikacije ukidanja gotovine. "Ukinuti gotovinu znači ukinuti slobodu. Ova korumpirana vlast priprema teren za totalitarizam u kojem građani neće imati pravo izbora," rekao je Jurčević, kritizirajući ubrzanje procesa digitalizacije. Mostovci su istaknuli i nepovjerenje prema nastojanjima Hrvatske narodne banke kada je u pitanju zaštita gotovinskog plaćanja. "HNB je izrazila podršku gotovinskom plaćanju, no s obzirom na njihovu neprisutnost kada je u pitanje borba protiv inflacije, njihova obećanja uzimamo s rezervom," poručio je Troskot.