Središnji dio ovogodišnje manifestacije u Đakovu – predstavljanje Djela Miroslava Krleže.
Predstavljanje Djela Miroslava Krleže, objavljenih u suradnji Školske knjige i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, održat će se u srijedu, 11. prosinca, u 14:00 sati u Središnjoj nadbiskupijskoj i fakultetskoj knjižnici u Đakovu
Predstavljanje Djela Miroslava Krleže, objavljenih u suradnji Školske knjige i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, nastavak je ovogodišnjeg programa Strossmayerovih dana koji je započeo u listopadu koncertima Zagrebačke filharmonije, Zvonimira Kalića i skupine Noel te Adrijane Baković.
Svečanost će otvoriti akademik Dario Vretenar, glavni tajnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, i dr. sc. Ante Žužul, predsjednik Upravnog odbora Školske knjige. Djela Miroslava Krleže predstavit će dr. sc. Ante Žužul, akademkinja Helena Sablić Tomić, akademik Boris Senker i glavna urednica Školske knjige Miroslava Vučić. Ulomke iz djela Miroslava Krleže kazivat će glumci prof. dr. art. Joško Ševo i Adam Končić. Svečani program moderirat će Zrinka Turalija.
Program će završiti u 16 sati predstavljanjem Zbornika radova Strossmayerovih dana (koji obuhvaća izabrane radove sa znanstvenih skupova održanih od 15. do 20. Strossmayerovih dana). Vrijednu publikaciju predstavit će njezin urednik Robert Francem, prof.
„Strossmayerovi dani naglasak stavljaju na važne figure hrvatske povijesti – Josipa Jurja Strossmayera i Miroslava Krležu. Kritički odnos Krleže prema Strossmayeru jedan je od načina promišljanja povijesne uloge Strossmayera u hrvatskoj stvarnosti prošloga i sadašnjeg vremena. Ujedno je i supostavljanje dva naoko različita vrijednosna sustava način da se što ispravnije vrednuje i prepozna važnost uloge svakoga pojedinačno za svoje vrijeme, ali i ono važnije, obojice u onom istinski zajedničkom, ključnom za sve nas, za sadašnjost i budućnost”, istaknuo je u povodu ovogodišnje manifestacije predsjednik Povjerenstva za organizaciju Strossmayerovih dana Robert Francem.
Školska knjiga i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti započele su 2023. godine objavljivanje Djela Miroslava Krleže – ambiciozan projekt od nacionalnog značenja koji čuva od rasipanja i zaborava literarna djela toga klasika hrvatske pisane riječi, autora jednoga od tematski i žanrovski najraznovrsnijih, a brojem knjiga najopsežnijih književnih opusa u hrvatskoj književnosti. Cilj je projekta pridonijeti kvalitetnijem čitanju i razumijevanju Krležinih djela.
U prvom kolu biblioteke objavljeno je sedam svezaka: roman Zastave (u pet svezaka), plebejska kajkavska kronika Balade Petrice Kerempuha i knjiga političkih eseja Deset krvavih godina. Drugo kolo Djela Miroslava Krleže sadržava pet naslova u šest svezaka: Povratak Filipa Latinovicza, Banket u Blitvi (roman u tri knjige, objavljen u dva sveska), Glembajevi – Proza, Glembajevi – Drame i Aretej.
Svi su svesci popraćeni iscrpnom znanstvenom studijom, bibliografijom i kronologijom Krležina života i rada. Autor je kronologije akademik Krešimir Nemec, a znanstvene su studije napisali akademik Krešimir Nemec i akademik Boris Senker (koji je priredio i priloge o važnijim izvedbama Areteja i drama iz glembajevskog ciklusa).
Program Strossmayerovih dana svake godine oblikuje Povjerenstvo za organizaciju Strossmayerovih dana koje se sastoji od predstavnika Grada Đakova, Katoličkog i bogoslovnog fakulteta, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Đakovačko-osječke nadbiskupije, Instituta za povijest i Agencije za odgoj i obrazovanje.
Tematski su Strossmayerovi dani uvijek povezani s likom i djelom biskupa Josipa Jurja Strossmayera. Cilj je manifestacije valorizirati i revidirati njegovu povijesnu ulogu, baviti se temama kojima se bavio i sam biskup te pokušati aktualizirati njegovu misao, viziju, načela i vrijednosti u odnosu prema sadašnjosti i budućnosti. Strossmayerove dane prati i Zbornik radova Strossmayerovih dana koji se objavljuje periodično, ovisno o vrijednosti i broju prikupljenih izlaganja na znanstvenim skupovima u sklopu programa.