Iz obrazovanja

Tjedan cjeloživotnog učenja od 2. do 10. prosinca

29.11.2024 07:10 ZAGREB, 28. studenoga 2024. (Hina) - Tjedan cjeloživotnog učenja, nacionalna obrazovna kampanja na kojoj građani imaju priliku sudjelovati na besplatnim predavanjima, radionicama, okruglim stolovima i sličnim događanjima, održat će se 18. godinu zaredom od 2. do 10. prosinca.

Svečano otvorenje već punoljetnoga Tjedna, koji organizira Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, održat će se u ponedjeljak 2. prosinca u Karlovcu u 11 sati u Kinu Edison, na Šetalištu dr. Franje Tuđmana 13. U sklopu otvorenja održat će se i 16. Sajam cjeloživotnoga učenja, na kojemu će ustanove za obrazovanje odraslih predstaviti svoje programe.

Ova nacionalna obrazovna kampanja promiče cjeloživotno učenje kao odgovor na promjene u društvu, na tržištu rada i u svakodnevnom životu s idejom da se može i treba cjeloživotno učiti i obrazovati. Tijekom proteklih 18 godina kampanja se razvijala šireći opseg i broj aktivnosti i uključenih institucija, te je svake godine sudjelovalo više građana, a održava se u 21 županiji. U sklopu Tjedna dodjeljuje se nagrada Maslačak znanja za postignuća u učenju odraslih osoba, koje su učenjem, odlučnošću i ustrajnošću uspjeli ostvariti brojne pozitivne promjene u svojim životima, nerijetko pritom savladavajući brojne prepreke. Ovogodišnji su dobitnici Mario Komorčec, Marina Štimac i Biserka Macan. Dodjeljuju se i Priznanja za doprinos razvoju obrazovanja odraslih osobama koje su svojim stručnim i znanstvenim angažmanom pridonijele unaprjeđenju sustava obrazovanja odraslih u Republici Hrvatskoj. Ovogodišnji dobitnik Priznanja za znanstveni doprinos je profesor Siniša Kušić, dok su dobitnici Priznanja za stručni doprinos Heni Strčić i Ivan Žižić.

Završna aktivnost kampanje bit će predstavljanje rezultata istraživanja PIAAC, najvećoj procjeni pismenosti odraslih, koju provodi Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), a u Hrvatskoj, u kojoj se prvi put održava, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Cilj je istraživanja pružiti sliku ključnih vještina radno sposobnoga stanovništva (16-65) te istražiti kako se koriste na poslu i u društvu, kako se mijenjaju s obzirom na stupanj obrazovanja, osposobljenosti i iskustvo učenja odraslih te kako je ovladanost vještinama povezana s obrazovnim, ekonomskim i socijalnim ishodima.

Tjedan cjeloživotnog učenja provodi se u okviru ESF+ projekta "Daljnji razvoj sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih i podizanje svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja", koji je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda. Vrijednost projekta iznosi ukupno gotovo 10,5 milijuna eura i provodit će se do kraja 2029. Projekt se financira u okviru Programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027. (ESF+), Prioriteta P2. Obrazovanje i cjeloživotno učenje, Specifičnog cilja ESO4.7. 2.g) Promicanje cjeloživotnog učenja, posebice fleksibilnih mogućnosti usavršavanja i prekvalifikacije za sve, uzimajući u obzir poduzetničke i digitalne vještine, bolje predviđanje promjena i novih potreba za vještinama na temelju potreba tržišta rada, lakša promjena radnog mjesta i promicanje profesionalne mobilnosti.