Predstavljajući izmjene Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, ministar pravosuđa Damir Habijan kazao je da se donose radi radi ispunjenja kriterija za pristup Hrvatske Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). „Članstvo u OECD-u je ostao zadnji ključni vanjskopolitički cilj Hrvatske... tamo Hrvatska želi biti o pitanju standarda, kvalitete života, demokratskih procesa i vladavine prava”, istaknuo je.
Izmjenama će se izjednačiti način stjecanja vlasništva državljana Hrvatske, EU-a i država članica OECD-a. „Ako se gleda upis u zemljišnim knjigama u cijeloj Hrvatskoj, imamo 7,88 milijuna osoba s upisanim OIB-om kao vlasnicima nekretnina i od toga broja 4 posto se odnosi na strane državljane što uključuje i državljane Europske unije”, naveo je ministar.
Osim toga, od 2013. do 2024. imali smo samo 1.619 zahtjeva za stjecanje nekretnina državljana izvan članica EU-a, dodao je Habijan umirujući strahove oporbe od produbljivanja krize stanovanja u Hrvatskoj. „Siguran sam da neće biti neka velika navala i ne vidim da će doći do bilo kakvog utjecaja na rast cijena nekretnina ”, kazao je Habijan i podsjetio na ono što Vlada radi na stambenoj politici i politici priuštivog stanovanja.
Nezavisna Marija Selak Raspudić tvrdi da su stranci u Hrvatskoj u protekle četiri godine kupili preko 40 tisuća nekretnina, a da će se ovim zakonom tržište još više otvoriti i to za neke vrlo bogate zemlje. „Dolit ćemo ulje na vatru našoj stambenoj i nekretninskoj krizi”, istaknula je i navela primjer Španjolske koja pokušava odvratiti strance iz trećih država od kupnje nekretnina visokim porezima.
Marin Miletić (Most) i Ivica Baksa (NPS) smatraju da će otvaranje tržišta uzrokovati dodatni rast cijena nekretnina, a Marin Živković (Možemo!) da će uzrokovati dodatni priljev špekulativnog kapitala u Hrvatsku. „Time ćemo učiniti stanovanje još manje priuštivo velikom broju naših građana....zakon će dovest će do rasprodaje Hrvatske i to na sniženju”, kazao je Živković.
„Omogućuje se strancima iz najbogatijih zemalja da kupuju nekretnine u Hrvatskoj i ne za tko misli da će cijene sada pasti”, ustvrdio je Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti). Anka Mrak Taritaš (GLAS) nema ništa protiv ulaska Hrvatske u OECD, ali smatra da za to nismo pripremljeni. Da u to ulazimo nepripremljeni drži i Josip Jurčević (NZ).
Krunoslav Katičić (HDZ) odbacuje ocjene oporbe da će zakon štetiti hrvatskim građanima. „Čak naprotiv, proklamirana politika hrvatske Vlade kojoj je cilj ulazak u OECD je za dobrobit gospodarstva i svih ljudi”, kazao je .„To je ulazak u prvu liga i nikakva rasprodaja”, naglasio je.
Podsjetimo, navedenim izmjenama se propisuje način pod kojim će nekretnine u Hrvatskoj moći kupovati državljani i pravne osobe iz država članica EU-a, OECD-a i dr. Državljani i pravne osobe iz država ugovornica Europskoga gospodarskog prostora, država članica međunarodnog OECD-a i država pristupnica Kodeksu o liberalizaciji kretanja kapitala i Kodeksu o liberalizaciji nevidljivih transakcija, u stjecanju prava vlasništva nekretnina, bit će izjednačeni s hrvatskim i drugim državljanima država članica EU-a, kao i s pravnim osobama sa sjedištem u Hrvatskoj ili u drugim državama članica EU-a.
To znači da za stjecanje prava vlasništva nekretnina u Hrvatskoj državljanima i pravnim osobama iz navedenih država neće biti potrebna suglasnost ministra pravosuđa i uprave.