Kao edukatori, nastavnici imaju ključnu ulogu u pružanju obrazovanja i osposobljavanja za oblikovanje budućnosti Europe.
Obrazovanje za demokratsko građanstvo ključno je za jačanje otpornosti Europe tijekom kriza i značajnih promjena. Za srednjoškolce građansko obrazovanje je presudno jer potiče samopouzdanje, osjećaj slobode i sposobnost suočavanja s problemima kao što su nasilje i predrasude. Daje im mogućnost da govore u svojim zajednicama i školama i oprema ih znanjem o njihovim pravima i dužnostima kako bi pozitivno pridonijeli. Sudionici seminara stekli su praktične vještine i znanje istražujući strategije i projekte koji se odnose na obrazovanje za demokratsko građanstvo u srednjoškolskoj nastavi i učenju. Razvijati će praktične strategije i integrirati obrazovanje za demokratsko građanstvo i europske vrijednosti te poticati inkluzivna okruženja za učenje u svoj kurikulum.
Seminar je olakšao suradnju povezivanjem s drugim edukatorima, razmjenom najboljih praksi i razvojem partnerstava za buduće eTwinning projekte. Seminar je bio kombinacija uvodnih govora, radionica i interaktivnih aktivnosti za uključivanje sudionika te promicanje suradnje i učenja među kolegama.
Sudionici su sudjelovali u radionicama:
• Osnaživanje učenika kroz aktivno sudjelovanje
• Važnost europskih vrijednosti i demokratskog građanstva kroz povijest
• Poticanje uključivog vodstva
• Usađivanje europskih vrijednosti kroz učenje o karijeri u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju
• Integracija europskih vrijednosti i aktivnog građanstva u nastavne kurikulume
• Filozofija na djelu
• Prihvaćanje cjeloživotnog učenja i kritičkog mišljenja u obrazovanju.
Profesorica Mirković ostvarila je suradnju s kolegama iz Francuske, Turske, Rumunjske, Irske, Njemačke i Hrvatske za razvoj eTwinning i Erasmus projekata kao i aktivnosti u radu Ekoškole.
Svi sudionici su se povezivali u osmišljavanju novih eTwinning projekata. Grupa u kojoj je sudjelovala profesorica Mirković razvijala je projektni prijedlog “Bridge to European Values“ koji će omogućiti učenicima da prepoznaju različite kulture Europe i potiču međukulturalni dijalog, razvijaju svijest o temeljnim vrijednostima Europe (ljudsko dostojanstvo, sloboda, jednakost, solidarnost, građanstvo i pravda). Učenike se potiče da budu aktivni građani u svojim lokalnim zajednicama te razvijaju digitalno građanstvo i vještine medijske pismenosti. Sudjelovanje u seminaru financirano je u okviru eTwinning programskih aktivnosti koje su dio programa Erasmus+, u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU.