U središtu

Sigurnost u školama – Operativni djelatnik/radnik za sigurnost i civilnu zaštitu

25.04.2025 Nakon tragičnog događaja u OŠ Prečko roditelji, psiholozi, učitelji, stručnjaci za sigurnost i predstavnici brojnih ministarstava usuglasili su se kako treba poduzeti sve korake prema podizanju razine sigurnosti kako bi se zaštitili učenici i svi radnici u školskim ustanovama. Jedan od tih koraka je uvođenje operativnog djelatnika/radnika za sigurnost i civilnu zaštitu u osnovnoškolskim i srednjoškolskim ustanovama.
Tragičan dan u Prečkom dogodio se zadnji dan prvog polugodišta 20. prosinca 2024., a Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih po hitnom je postupku donijelo 2. siječnja 2025. Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama koji je izrađen s ciljem osiguravanja veće sigurnosti u školskim ustanovama, zaštite učenika i svih radnika u školskim ustanovama te prevencije mogućih situacija povećanog rizika. Škole su ga bile obvezne primjenjivati već prvim danom drugog polugodišta što su i učinile. Prema Protokolu, uz zaključavanje škola, temeljna je mjera dežurstvo odrasle osobe (radnika školske ustanove) na ulazu koja može pregledavati i predmete učenika. Barem dok se u školama ne zaposle za to posebno educirane osobe. U mnogim školama  odrasla osoba/radnik školske ustanove na koju je pala ta odgovornost je čistačica ili domar, dok su neke škole angažirale i zaštitare.

Kroz siječanj je trajala javna rasprava Savjetovanja s javnošću o Pravilniku o dopuni pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u srednjoškolskoj ustanovi1 i Pravilniku o dopunama pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoj školi2  kojima se trebalo definirati obveze osobe koja će se zaposliti kao operativni djelatnik/radnik za sigurnost i civilnu zaštitu.

Pravobraniteljica za djecu predložila je kako je izuzetno važno i nužno donijeti i poseban Protokol za predškolske ustanove, imajući u vidu istovrsne sigurnosne elemente koji se odnose na te ustanove, kao i posebnu ranjivost dobne skupine djece koja ih pohađaju. Također, u odnosu na novo radno mjesto operativnog djelatnika/ce za sigurnost i civilnu zaštitu, preporučila je kako je nužno da se u edukaciju budućih djelatnika, s obzirom na njihov djelokrug rada, uvrste i područja koja se odnose na prava djece, komunikacijske vještine i vještine upravljanja konfliktima i krizama te informacije o medijaciji kao načinu rješavanja sukoba.3 Pavobraniteljica za djecu i djelatnici školskih ustanova isticali su kako je potrebno jasno i nedvosmisleno propisati da škola zapošljava operativnog djelatnika za vrijeme koje odgovara dnevnom boravku djece, odnosno tijekom cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada u ustanovi, kao i potrebu preciziranja odredaba koje definiraju poslove operativnog djelatnika, kako bi bile jasne i nedvosmislene.

U Narodnim novinama, broj  71 od 18. 4. 2025. objavljene su dopune Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoj školi ("Narodne novine" br. 40/14.)  te dopuna Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u srednjoškolskoj ustanovi ("Narodne novine" br. 2/11.).

Dopune stupaju na snagu 26.4.2025. a njima se uvodi radno mjesto operativnog djelatnika/radnika za sigurnost i civilnu zaštitu u osnovnim školama i srednjoškolskim ustanovama.

Operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu obavlja sljedeće poslove:

– nadzire kontrolu pristupa u školsku ustanovu, nadzire i osigurava školsku imovinu i prostor,
– sudjeluje u organizaciji i provedbi osnovnih mjera civilne zaštite te obavlja poslove održavanja objekta škole i njezina okoliša,
– surađuje s nadležnim službama (vatrogasci, hitna pomoć, civilna zaštita) u slučaju izvanrednih situacija,
– sudjeluje u edukacijama i podizanju svijesti učenika i zaposlenika o sigurnosnim protokolima i postupcima u hitnim situacijama,
– prati situacije u školskim prostorima i prijavljuje nadležnim osobama ponašanja koja mogu ugroziti sigurnost i dobrobit učenika, zaposlenika i posjetitelja,
– surađuje s odgojno-obrazovnim i drugim radnicima i ravnateljem škole u pružanju podrške sigurnosti i dobrobiti učenika,
– obavlja i ostale poslove sigurnosti i civilne zaštite koji proizlaze iz godišnjeg plana i programa rada škole i drugih propisa,
– može obavljati i poslove iz članka 8. ovoga Pravilnika (poslove domara-kotlovničara, poslove kućnog majstora)4.

Uvođenje operativnih djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu u školama predstavlja korak naprijed u jačanju sigurnosti obrazovnih ustanova. No, kako bi ova mjera bila uspješna i uspješno ostvarila cilj kojemu je namijenjena, neka pravila trebaju biti preciznije sročena. 

Ne možemo ne primijetiti kako se usvojene dopune oba Pravilnika bitno razlikuju od Nacrta prijedloga Pravilnika o dopunama Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoj školi te Nacrta prijedloga Pravilnika o dopuni Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u srednjoškolskoj ustanovi o kojima se vodila javna rasprava na e- Savjetovanju. 

U prvom redu, u Nacrtima prijedloga oba Pravilnika odredbe koje definiraju poslove operativnog djelatnika/radnika za sigurnost i civilnu zaštitu bile su preciznije određene.5
Određeno je kako osnovnoškolska/srednjoškolska ustanova zapošljava operativnog djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu sukladno izrađenoj Procjeni postojećeg stanja i analize rizika te Plana sigurnosti školske ustanove6  te  nije jasno propisano (kao što je predlagano) da škola zapošljava operativnog djelatnika za vrijeme koje odgovara dnevnom boravku djece, odnosno tijekom cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada kao i da može zaposliti više operativnih djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu kao što je to bilo predviđeno Nacrtima prijedloga dopuna oba Pravilnika.7 

Program obrazovanja za stjecanje djelomične kvalifikacije operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama / operativna djelatnica za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama

Prema čl.8a st. 3. Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u srednjoškolskoj ustanovi te čl.6a. st.3. Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoj školi poslove djelatnika za sigurnost i zaštitu može obavljati samo osoba koja je završila Program obrazovanja za stjecanje djelomične kvalifikacije operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama/operativna djelatnica za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama.

U Narodnim novinama broj 70/25 objavljena je Odluka o donošenju Programa obrazovanja za stjecanje djelomične kvalifikacije operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama / operativna djelatnica za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama koja je stupila na snagu 24.4.2025. 

Iz sadržaja Programa obrazovanja proizlazi kako je za osposobljavanje djelatnika za sigurnost i zaštitu predviđena modularna nastava, točnije novi način izvođenja nastave u strukovnim školama čiju odgodu traže nastavnički sindikati.

Razina stečene klasifikacije nakon završenog programa je 4.0 HKO-a. Program ima ukupno pet razina klasifikacije/skupova ishoda učenja: Osnove razvoja djece i mladih u školskoj dobi, Osnovne komunikacijske vještine i pravila rada u odgojno-obrazovnim ustanovama, Poslovi zaštite i ovlasti operativnog djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama, Osnove tehničke zaštite, zaštite od požara i eksplozija i civilne zaštite i Osnove samoobrane i uporabe sredstava prisile.

Što se trajanja i izvođenja nastave tiče, Program obrazovanja izvodi se redovitom nastavom u trajanju od 250 sati, uz mogućnost izvođenja teorijskog dijela programa putem online prijenosa u stvarnom vremenu. Program provode ustanove koje imaju registriranu djelatnost obrazovanja odraslih i ispunjavaju uvjete propisane Zakonom o obrazovanju odraslih ("Narodne novine" br. 144/21.) i Programom. Ishodi učenja ostvaruju se vođenim procesom učenja i poučavanja u školi/ odgojno-obrazovnoj ustanovi u trajanju od 60 sati, učenjem temeljenim na radu, u trajanju od 115 sati, a dijelom samostalnim aktivnostima polaznika, u trajanju od 75 sati. Učenjem temeljenim na radu, odnosno sudjelovanjem u izvršenju konkretnih radnih zadaća u stvarnim ili simuliranim uvjetima, polaznik se osposobljava za operativne poslove za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama. Učenje temeljeno na radu provodi se isključivo u školskoj ustanovi/odgojno-obrazovnoj ustanovi.

Uvijeti za upis u program koji moraju biti kumulativno ispunjeni su: posjedovanje kvalifikacije minimalno na razini 4.2 HKO-a (završena četverogodišnja srednja škola), hrvatsko državljanstvo, prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj, navršenih 18 godina na dan početka obrazovanja, posebna psihička i tjelesna zdravstvenu sposobnost (obično se utvrđuje liječničkom potvrdom) i osobna dostojnost za obavljanje poslova operativnog djelatnika.

Svakom se polazniku nakon uspiješnog završetka programa (uspješne završne provjere stečenih znanja, vještina, odgovornosti i ovlasti) izdaje Uvjerenje o osposobljavanju za stjecanje djelomične kvalifikacije operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama / operativna djelatnica za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama. Ukupno se po završetku programa ostvaruje 10 CVET boda.

Bitno je naglasiti kako poslove operativnog djelatnika/radnika za sigurnost i civilnu zaštitu može obavljati i osoba koja nema završen Program obrazovanja. Svim osobama koje bi obavljale poslove novog radnog mjesta u odgojno- obrazovnim ustanovama - operativnog djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu a nemaju završen Program obrazovanja uvjetuje se da program završe u roku od 6 mjeseci od njegovog stupanja na snagu. U protivnom im prestaje ugovor o radu istekom posljednjeg dana roka za završetak Programa obrazovanja.


Jasminka Blažinović Grgić, mag.iur.
_________________________________________________
^ 1  https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?entityId=29510
^ 2  https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=29506
^ 3  Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2024. godinu
^ 4čl.8.a st.2. al.8 Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u srednjoškolskoj ustanovi i čl. 6.a st.2 al. 8 Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoj školi – bitno je istaknuti pogrešku da čl.8. Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoj školi propisuje: “Osnovne škole su dužne uskladiti svoje opće akte s odredbama ovog Pravilnika najkasnije do 31. kolovoza 2014. godine.” a ne odnosi se na poslove domara-kotlovničara kao  što se odnosi čl. 8 Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u srednjoškolskoj ustanovi
 
^ 5 https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=29506 ;

„Operativni djelatnik/djelatnica za sigurnost i civilnu zaštitu

Članak 6.a

(d) Operativni djelatnik/djelatnica za sigurnost i civilnu zaštitu obavlja sljedeće poslove:

- zaštite osoba i imovine od protupravnog ponašanja (otključavanje i zaključavanje škole, obilazak svih prostorija, pregled ispravnosti videonadzora, sustava i uređaja, rasvjete, provjera identiteta osoba i dr.)

- zaštite od požara i eksplozija (provjera prohodnosti vatrogasnih pristupa)

- civilne zaštite i upravljanja krizama (provjera prohodnosti evakuacijskih putova i izlaza te evakuacija i spašavanje)

- zaštite podataka i informacija (nakon pronalaska osobnih dokumenata izvještava nadležne, brine se o zaštiti osobnih podataka učenika i radnika škole u komunikaciji i davanju informacija osobama koje dolaze u školu)

- komunicira na temeljima uljuđenosti i poštovanja, upozorava na neprihvatljivo ponašanje, sprječava sukobe među učenicima, daje informacije osobama koje ulaze u ustanovu

- obavlja i ostale poslove sigurnosti i civilne zaštite koji proizlaze iz godišnjeg plana i programa rada i drugih propisa.“

^ 6 čl.6a st.1. i čl.8a st.1.
^ 7 https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=29506 ;
„Operativni djelatnik/djelatnica za sigurnost i civilnu zaštitu

Članak 6.a
(a) Osnovna škola zapošljava operativnog djelatnika/djelatnicu za sigurnost i civilnu zaštitu koji obavlja poslove u punome radnom vremenu, ako škola obavlja djelatnost na jednoj lokaciji i u jednoj smjeni.
(b) Osnovna škola koja obavlja djelatnost na više lokacija zapošljava operativnog djelatnika/djelatnicu za sigurnost i civilnu zaštitu za svaku lokaciju s odgovarajućom količinom radnog vremena, ovisno o trajanju odgojno-obrazovnog rada na pojedinoj lokaciji.
(c) Osnovna škola koja radi u dvije ili tri smjene zapošljava dva operativna djelatnika/djelatnice za sigurnost i civilnu zaštitu koji obavljaju poslove u punome radnom vremenu.”